DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2023 r.

5 884 230

+14,59%

do roku 2022

dotacja podmiotowa dla  domów i Ośrodków Kultury, Świetlic i klubów w 2023 r.:

3 214 490

+12,61%

do roku 2022

imprezy gminne organizowane przez GOK sokół w 2023 r.:

Działo się... 

styczeń

luty

marzec

kwiecień

Zobaczcie to jeszcze raz!

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

Zobaczcie to jeszcze raz!

wrzesień

październik

listopad

grudzień

Zobaczcie to jeszcze raz!

dni gminy czerwonak

GOK Sokół podczas Dni Gminy Czerwonak (15-17.06.2023 r.) był organizatorem wielu wydarzeń. Było: teatralnie, tanecznie i imprezowo. 


Pierwszy dzień zaczął się teatralnie - o godzinie 21:00, przed Pałacem w Owińskach prezentacją spektaklu „Fin Amor” w wykonaniu Teatru Ewolucji Cienia. Był to spektakl kostiumowy, który w warstwie fabularnej opowiada historię miłości Jego i Jej – bliżej nieokreślonych postaci. Mamy więc Ją – damę i Jego – rycerza, który musi przejść określoną drogę aby zasłużyć na względy swej wybranki serca.


W piątek (16 czerwca) było tanecznie. Już od godziny 21:00 na parkingu przed Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach zaczęło się Silent Disco. Do dyspozycji było 300 zestawów słuchawek, trzech Dj-ów z trzema rodzajami muzyki: taneczne hity radiówka, rock, house hits. Zabawa zakończyła się o godzinie 1:00. 


Trzeci – ostatni dzień upłynął w plenerze - imprezowo. W sobotę 17 czerwca na terenie Przystani Akwen Marina w Czerwonaku atrakcje zaczęły się już od godziny 14:00. W programie:

Organizatorem Dni Gminy Czerwonak jest Gminny Ośrodek Kultury Sokół a organizatorem Pikniku Motocyklowego jest Jaromir Korta. 

Zobaczcie to jeszcze raz!

ZAJĘCIA stałe GOK sokół w 2023 r.

W DZIEDZINIE PLASTYKI 

PRACOWNIA PLASTYCZNA PROWADZONA PRZEZ MAŁGORZATĘ FABIAN-STAMM

PRACOWNIA PLASTYCZNA PROWADZONA PRZEZ INSTRUKTORA JOANNĘ SYNOWIEC

Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach:

Siedziba GOK Sokół w Czerwonaku:

PRACOWNIA PLASTYCZNA ORAZ PLASTYCZNO-KREATYWNA PROWADZONA PRZEZ INSTRUKTORA NATALIĘ GILICKĄ

W Klubie Kogucik:

W Klubie Iskra:


W DZIEDZINIE TEATRALNEJ


W ramach stałej działalności prowadzone były zajęcia teatralne w podziale na następujące grupy:


DZIAŁANIA Z ZAKRESU MUZYKI


Zajęcia pracowni wokalnej w siedzibie GOK Sokół w Czerwonaku. Obejmowały one szerokie spektrum zagadnień związanych z pracą nad głosem i rozwijaniem umiejętności w zakresie sztuki estradowej. 

Doskonalenie procesu emisji głosu obejmowało ćwiczenia oddechowe - wspomagające impostację głosu i kontrolę pracy mięśni tłoczni brzusznej; fonacyjne - dające kontrolę pracy głośni  i prowadzące do świadomego kształtowania relacji między zwarciem i napięciem fałdów głosowych a ciśnieniem powietrza wydechowego; oraz artykulacyjne - mające na celu usprawnienie działania artykulatorów w kontekście świadomego kształtowania barwy emitowanych dźwięków. Kolejnym aspektem działań pracowni było zapoznanie uczestników z repertuarem piosenkarskim w możliwie najszerszym zakresie stylów muzycznych i technik wokalnych, praca nad interpretacją piosenki - rozumieniem tekstu literackiego i muzycznego oraz doborem środków wokalnych i scenicznych. W zakresie pracy zespołowej zadaniem pracowni było rozwijanie form śpiewu w wielogłosie, kształcenie słuchu w zakresie słyszenia harmonicznego. W okresie od stycznia do czerwca zajęcia prowadzone były w podziale na następujące grupy:

Zajęcia te prowadzone były w siedzibie GOK Sokół w Czerwonaku.


Zajęcia perkusyjne koncentrowały się wokół doskonalenia techniki gry na instrumentach perkusyjnych i elektrofonach klawiszowych. Doskonalenie techniki gry obejmowało ćwiczenia perkusyjne mające na celu wypracowanie dobrego timingu, wzbogacenie bazy patternów perkusyjnych, umiejętność gry na szerokiej gamie perkusjonaliów i zestawie perkusyjnym. Zajęcia odbywały się w okresie od stycznia do końca maja w wymiarze 1,5 godziny, prowadzone były przez etatowego pracownika Remigiusza Wojciechowskiego w siedzibie GOK Sokół w Czerwonaku.

Zajęcia z nauki gry na keybordzie odbywały się w małych grupach, ułożonych odpowiednio do wieku oraz stopnia zaawansowania w grze na instrumencie. Zajęcia miały na celu zainteresowanie uczestnika muzyką, nauczenie pracy w grupie oraz gry zespołowej, rozbudzenie zamiłowania do muzyki, nauczenie zasad notacji w stopniu umożliwiającym uczestnikowi samodzielne odczytywanie zapisu nutowego oraz gry ze słuchu. Uczestnicy także zdobywali wiedzę z zakresu podstaw wiedzy o muzyce. Rozwijali umiejętności techniczne i wyobraźnię muzyczną. Uczestnictwo w zajęciach kształtowało wrażliwość estetyczną i poczucie piękna.

Zajęcia odbywały się w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach w podziale na 4 grupy, 45 minut dla każdej grupy. W okresie od stycznia do końca maja zajęcia prowadził Łukasz Mirek, od września Piotr Paszkiewicz.

We wrześniu utworzono pracownię Ukulele. Zajęcia prowadzone są przez Przemysława Urbaniaka w siedzibie GOK Sokół w Czerwonaku w podziale na dwie grupy:


GRUPY ZABAWOWE

Zajęcia były prowadzone dla dzieci wraz z opiekunami, w wymiarze 2,5 godziny w podziale na następujące grupy:

Zdjęcie dziewczynki śpiewającej przez mikrofon.
Zdjęcie nawlekania sznurków.
Zdjęcie kobiet biorących udział w warsztatach plastycznych.

ZAJĘCIA PROWADZONE W centrum kultury i rekreacji w Koziegłowach w 2023 r.

Poza stałymi pracowniami: plastyczną, teatralną, grupą zabawową oraz warsztatami instrumentalnymi GOK Sokół oferowało w Koziegłowach następujące:

Kolaż zdjęć dzieci biorących udział w zajęciach laboratorium.
Budynek Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach.
Plakat promujący zajęcia szachowe.

działalność klubów w 2023 r.

Klub SŁONECZKO w Czerwonaku

Opiekunem Klubu i instruktorem prowadzącą zajęcia jest Dorota Marciniak. Działalność Klubu obejmuje otwartą pracownię komputerową, zajęcia świetlicowe, zajęcia uzupełniające wiedzę z matematyki (prowadzone przez wolontariuszy), gry planszowe organizowane wspólnie z Zarządem Osiedla Przylesie, zabawy manualne, gry na x-box oraz zajęcia stałe. W roku 2023 odbywały się następująca zajęcia stałe:

Klub ISKRA w Promnicach

Miejsce to posiada dużą salę, pracownię plastyczną oraz Klub Komputerowy. Poza zajęciami stałymi klub cechuje się zaangażowaniem w wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez GOK Sokół. Zajęcia stałe prowadzone przez instruktorkę Małgorzatę Kubską w podziale na następujące grupy:

Pozostałe zajęcia prowadzone w Klubie:

Raz w miesiącu Klub był udostępniany na działania Koła Gospodyń Wiejskich. Udostępniano Klub także na działania OSP oraz sołectwa.

Klub KOGUCIK w Potaszach

Klub Kogucik poza stałą pracownią plastyczną oraz teatralną realizującą konkretny program dwa razy w miesiącu lub częściej (według potrzeb i możliwości) był udostępniany na spotkania Koła Gospodyń Wiejskich Potaszanki. Raz w tygodniu odbywały się działania sołectwa. Ponadto Klub był udostępniany na darmowe, cykliczne szkolenia dla rolników oraz wydarzenia dodatkowe organizowane przez sołectwo. 

Ponadto w Klubie odbywały się następujące zajęcia stałe:

Klub JUTRZENKA w Kicinie

Od momentu otwarcia do 2023 roku w jednym z pomieszczeń Klubu znajdowała się pracownia komputerowa. Po początkowym okresie większego jej wykorzystania głównie przez młodzież zauważono spadek zainteresowania. Dlatego podjęto decyzję o remoncie pomieszczenia i likwidacji komputerów stacjonarnych. W 2023 roku odbywały się tam zorganizowane zajęcia komputerowe i szydełkowe, organizowane dodatkowo zajęcia Warsztatownia. Sala była także udostępniana na zebrania Stowarzyszenia Len oraz zebrania rady sołeckiej. 


Klub poza stałą pracownią plastyczną Grupami Zabawowymi i działalnością w ramach Klubu Seniora oferował następujące zajęcia:

Ponadto Klub udostępniany był regularne (dwa razy w tygodniu) na zajęcia organizowane przez sołectwo, na spotkania Stowarzyszenia Len oraz próby Kicińskiego Chóru Kameralnego.

Zdjęcie przedstawia pień drzewa ubrany w kolorowy szal.
Zdjęcie budynku z napisem Klub "ISKRA".
Zdjęcie budynku z zieloną elewacją.
Gminny Ośrodek Kultury "SOKÓŁ" - Klub Jutrzenka.
Zdjęcie dzieci robiących na szydełku.
Zdjęcie młodzieży piłujących drewno.
Zdjęcie kobiet wyszywających.

działania dla seniorów

KLUBY SENIORA


W 2023 roku działałby Kluby Seniora w


W roku 2023 organizowane były następujące zajęcia stałe, odbywające się raz w tygodniu w okresie od stycznia do końca czerwca i od września do końca grudnia:


Ponadto w Klubach odbywały się cotygodniowe spotkania integracyjno – organizacyjne oraz warsztatowe, w trakcie których przekazywane były informacje  o możliwościach spędzania czasu wolnego (zajęcia stałe, wydarzenia na terenie Gminy Czerwonak). Uczestnicy grali m.in. w gry planszowe, mieli okazją wziąć udział w warsztatach/ prelekcjach prowadzonych przez zaproszonych gości oraz brali udział w warsztatach skupiających się na ćwiczeniu pracy umysłu (pamięć, koncentracja). 


Poza stałym grafikiem zajęć i spotkań, w okresie działalności stacjonarnej Kluby Seniora uczestniczyły w następujących wydarzeniach:


Grupa teatralna seniorów KOC-yk przygotowała i przedstawiła dwa spektakle dla dzieci:

Po spektaklu dzieci miały okazję bawić się przy piosenkach zaśpiewanych przez Zespół Wokalny Kwiat Jesieni.

Zdjęcie kobiety malującej obraz.
Zdjęcie seniorów podczas warsztatów plastycznych.
Zdjęcie podczas warsztatów plastycznych.
Zdjęcie przebranych aktorów za zwierzęta.
Zdjęcie grupowe dzieci z aktorami na scenie.

I Czerwonackie Targi Senioralne


Początek roku to czas kiedy często zmieniają się przepisy prawne, jest możliwość przeliczenia emerytur i rent, składania rozliczeń podatkowych, a także planowania wyjazdów do sanatorium. Ważne jest wówczas uzyskanie fachowej i rzetelnej informacji od właściwych instytucji. Stąd też zorganizowane zostały I Czerwonackie Targi Senioralne mające charakter informacyjno-edukacyjny. Na Targach seniorzy mogli uzyskać wiedzę dotyczącą ich finansów, zdrowia czy korzystania z nowoczesnych aplikacji m.in. od ZUS, NFZ, KAS czy SeniorApp. Wykłady dotyczące fitoterapii, niedosłuchu, atrakcji turystycznych aglomeracji poznańskiej czy porady notariusza cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników Targów. Ważnym punktem tego wydarzenia było Przystąpienie Gminy Czerwonak do Programu „Ogólnopolska Karta Seniora”, w wyniku którego seniorzy z Gminy Czerwonak uzyskali możliwość korzystania ze zniżek oferowanych przez ponad 3000 punktów honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora na terenie całego kraju.


Część artystyczną uświetnił znany aktor teatralny i filmowy Michał Grudziński, którego występ dostarczył wielu niezapomnianych chwil radości i śmiechu. Ponadto odbyły się warsztaty plastyczne, decoupage i arteterapia. Była również możliwość gry w brydża czy rummikuba oraz kącik kulinarny Aleksandry Kończak, gdzie można było skosztować różnego rodzaju pyszności.

Zdjęcie seniorek podczas warsztatów plastycznych.

I Czerwonacka Biesiada Seniorów - Biesiada Śląska


W sobotnie popołudnie 9 września 2023 r. na terenie Przystani Akwen Marina odbyła się Biesiada Śląska w ramach I Czerwonackiej Biesiady Seniorów. Zebraną publiczność bawił pochodzący z Chorzowa zespół Happy Jędrowski Show. Potężna dawka humoru, zabawy, dobrej muzyki, kolorowych strojów udzieliła się każdej osobie obecnej na biesiadzie, wywołując uśmiech i radość. Imprezę poprowadził znany i lubiany prezenter radiowy i telewizyjny Andrzej Miś, którego można zobaczyć w Telewizji TVS czy posłuchać w Radio Silesia. Dodatkową atrakcją były smaki kuchni śląskiej. Biesiada rozpoczęła się od pokazu kulinarnego, w trakcie którego zostały przygotowane Gumiklyjzy czyli kluski śląskie oraz Śląskie nieybo, wyjątkowa potrawa historyczna, powstająca z suszonych owoców, boczku oraz mięsa wieprzowego, doprawiona kminkiem, papryką słodką i przyprawą bez której nie ma kuchni śląskiej – maggi. Pokaz kulinarny okraszony dawką wiedzy, historii i anegdot związanych ze Śląskiem przygotował pochodzący z Jastrzębia – Zdroju Michał Bałazy – Ambasador Kulinarny Polski, który przygotowywał potrawy podczas obchodów diamentowego Jubileuszu panowania Królowej Elżbiety II. W trakcie biesiady można było poznać smaki innych dań kuchni śląskiej tj. ciaperkapusta, karminadle czy żur żeniaty. Równie smaczne dania kuchni śląskiej m.in. wodzionka czy słodki akcent kołacze zostały przygotowane przez Aleksandrę Kończak, KGW w Koziegłowach i KGW Promnice. Żywiołowa reakcja publiczności i doskonała zabawa oznacza, że warto organizować wydarzenia w podobnej formule w przyszłości.

Zdjęcie zespołu w ludowych strojach z Wójtem.

animatorzy kultury 2023 oraz zasłużona dla gminy czerwonak

Nagrody oraz wyróżnienie zostały wręczone podczas LXVIII sesji Rady Gminy Czerwonak, która odbyła się 24 sierpnia 2023 r. 

W 2023 r. zaszczytne wyróżnienia otrzymali:


Przewodniczący Rady Gminy Czerwonak Wojciech Skrzekut odczytał list gratulacyjny a następnie wraz z Wójtem Marcinem Wojtkowiakiem wręczyli osobie nagrodzonej list gratulacyjny i statuetkę lub medal. Po przemowach nagrodzonych głos zabrał wójt, który opowiedział o zasługach każdej wyróżnionej osoby.

Zdjęcie mężczyzny.
Zdjęcie Wójta z wyróznieniem wraz z innymi.
Zdjęcie mężczyzny w okularach.