REALIZOWANE POLITYKI, PROGRAMY I STRATEGIE
Niniejsza część przedstawia podsumowanie najważniejszych zadań wykonywanych w 2023 r. przez Gminę Czerwonak w związku z realizacją lokalnych polityk, programów i strategii.
Spośród wielu uchwał Rady Gminy stanowiących o kierunkach realizacji lokalnych polityk, programów i strategii, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na Strategię Rozwoju Gminy Czerwonak na lata 2021 - 2025, która jest dokumentem o charakterze strategicznym, wyznaczającym główne kierunki rozwoju gminy.
Istotna część zadań wójta w 2023 r. związana była z realizacją i wdrożeniem działań zaplanowanych w licznych dokumentach o charakterze programowym i strategicznym, w tym w programach dedykowanych konkretnym zadaniom własnym.
26
dokumentów i programów strategicznych gminy było realizowanych w 2023 r.,
w tym:
8
z obszaru
ochrony środowiska
8
z obszaru
pomocy społecznej
3
o charakterze
ogólnym
1
z obszaru
ładu przestrzennego
2
z obszaru
ochrony zabytków i rewitalizacji
2
z obszaru
ochrony zdrowia
2
z obszaru
gospodarki mieszkaniowej i komunalnej
Krótki opis realizacji
programy o charakterze ogólnym
STRATEGIA ROZWOJU GMINY CZERWONAK NA LATA 2021-2025
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 457/XLIII/2021 Rady Gminy Czerwonak z dnia 17 grudnia 2021 r.
Cel:
Niniejszy dokument, poprzez powiązanie bezpośrednio z Budżetem Gminy oraz Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jest jednym z ważniejszych instrumentów działania władz samorządowych. Poszczególne zapisy Strategii są odzwierciedleniem aktualnych potrzeb Gminy oraz wskazują kierunek działań lokalnych w ujęciu długofalowym. Kluczowym elementem Strategii rozwoju jest wizja, która określa docelowy obraz Gminy w przyszłości.
Realizacja w 2023 r.:
Cele strategiczne w 2023 r. były sukcesywnie realizowane poprzez działania opisane w inicjatywach strategicznych, z których wybrane zostały opisane w osobnej zakładce.
Program współpracy Gminy Czerwonak na 2023 r. z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 587/LVI/2022 Rady Gminy Czerwonak z dnia 24 listopada 2022 r.
Cel:
Nadrzędnym celem Programu jest budowanie partnerstwa pomiędzy Gminą Czerwonak i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, służącego diagnozowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców oraz wzmacnianiu aktywności społeczności lokalnych. Program obejmuje wsparcie w takich obszarach jak: sport; ochrona zdrowia; wspieranie działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym; pomoc społeczna, promocja i organizacja wolontariatu; kultura i ochrona dziedzictwa narodowego; bezpieczeństwo publiczne; wspieranie działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym; wspieranie edukacji ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.
Realizacja w 2023 r.:
Szczegółowe informacje odnośnie realizacji niniejszego programu przedstawiono w zakładce Realizacja zadań w ramach pożytku publicznego.
strategia rozwoju sołectwa kliny na lata 2020-2025
Podstawa prawna:
Projekt uchwały w sprawie Strategii Rozwoju Sołectwa Kliny na lata 2020-2025 został poddany konsultacjom w dniach od 5 października 2020 r. do 15 października 2020 r.
Uchwała została przyjęta do realizacji na mocy Uchwały Nr 261/XXVII/2020 Rady Gminy Czerwonak z dnia 22 października 2020 r. w sprawie Strategii Rozwoju Sołectwa Kliny na lata 2020-2025.
Cel: Strategia przedstawia zasoby Sołectwa Kliny oraz pozwala określić kierunki poprawy warunków życia na tym terenie.
Realizacja w 2023 r.:
Bieżące informacje o podejmowanych działaniach publikowane są przez Sołtysa na profilu Facebook.
W 2023 r. w ramach programów o charakterze ogólnym realizowano także projekty, które opisano szerzej na dalszych podstronach Raportu:
programy Z OBSZARU POMOCY SPOŁECZNEJ
Gminna strategia rozwiązywania problemów społecznych w gminie czerwonak na lata 2021-2025
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 484/XLV/2022 Rady Gminy Czerwonak z dnia 10 lutego 2022 r. Niniejsza uchwała weszła w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2021 r.
Cel:
Niniejszy dokument strategiczny ukazuje najważniejsze problemy społeczne występujące w Gminie Czerwonak takie jak: bezrobocie, niepełnosprawność, uzależnienia, ubóstwo, bezdomność, przemoc w rodzinie, przestępczość.
Realizacja w 2023 r.:
W zakres działań wchodziły:
realizacja programu "Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej" - edycja 2023,
organizacja Gminnego Profilaktyczno-Integracyjnego Festynu Rodzinnego,
spotkanie edukacyjno-integracyjne dla seniorów,
szkolenia pracowników.
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 342/XXXII/2021 Rady Gminy Czerwonak z dnia 18 marca 2021 r.
Cel:
Celem niniejszego programu jest podtrzymanie udziału osób starszych w życiu społecznym oraz zapewnienie im niezbędnego wsparcia. Elementy tej polityki stanowią gwarancję właściwej realizacji działań przyczyniających się do znacznego podniesienia jakości i poziomu życia osób starszych. Celem polityki wobec osób starszych jest podnoszenie jakości życia seniorów poprzez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi i aktywnymi oraz zapewnienie bezpieczeństwa.
Realizacja w 2023 r.:
W czerwcu 2024 r. seniorzy wzięli udział w profilaktyczno-integracyjnym festynie rodzinnym, który odbywał się na terenie Akwen Marina w Czerwonaku. W spotkaniu udział wzięli zarówno seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie oraz rodziny z dziećmi.
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora 30 starszych mieszkańców gminy, osób objętych wsparciem GOPS zaprosiliśmy do wspólnego świętowania.
Spotkanie odbyło się w restauracji Pieprz & Wanilia w Murowanej Goślinie, gdzie przy wspólnym poczęstunku, rozmowach, śpiewach i tańcu wspólnie spędziliśmy czas.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia ponad 50 seniorów zostało obdarowanych prezentami. Dodatkowo samotne osoby w przeddzień kalendarzowej wigilii otrzymały paczkę składającą się z tradycyjnych potraw świątecznych,
Dla grupy aktywnych seniorów zostały zakupione i przekazane bilety na wydarzenia kulturalne organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury „SOKÓŁ”. Łącznie wydano 20 biletów na dwa różne przedstawienia. Seniorzy mogli w atrakcyjny sposób spędzić czas wolny.
Seniorzy uczestniczyli również w spotkaniu wigilijnym, które było okazją do spotkań, rozmów, integracji międzypokoleniowej. Wydarzenie miało miejsce na sali widowiskowej w Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej AKWEN w Koziegłowach gdzie przy świątecznym stole spotkali się seniorzy, osoby samotne, rodziny z dziećmi.
Program "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2023
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 669/LXIII/2023 Rady Gminy Czerwonak z dnia 23 marca 2023 r.
Cel:
Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2023 r., zwany dalej „programem”, jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Polską zachodzące procesy demograficzne, oraz jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.
Realizacja w 2023 r.:
W ramach programu seniorom został zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa”, które były połączone z usługą operatora pomocy. Dostarczono 30 seniorom opaski oraz prowadzono monitoring zadania.
Uchwała w sprawie USŁUG OPIEKUŃCZYCH
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 537/XLIX/2022 Rady Gminy Czerwonak z dnia 22 czerwca 2022 r.
Cel:
Uchwała określa zasady szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od odpłatności i trybu ich pobierania.
Realizacja w 2023 r.:
Prowadzono aktualizację wywiadów środowiskowych oraz dokonywano zmian decyzji w związku ze zmianą odpłatności za usługi opiekuńcze.
gminny program wspierania rodzin w gminie czerwonak "nasza rodzina" na lata 2022-2024
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 444/XLII/2021 Rady Gminy Czerwonak z dnia 15 listopada 2021 r. w sprawie Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Czerwonak "Nasza Rodzina" na lata 2022-2024.
Cel:
Niniejszy dokument strategiczny skierowany jest dla rodzin z dziećmi z terenu Gminy Czerwonak. Głównym celem Programu jest zintegrowane i zrównoważone wsparcie oraz pomoc rodzinom z dziećmi, w szczególności przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych w naturalnym środowisku rodzinnym.
Realizacja w 2023 r.:
Program w 2023 r. realizowany był przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwonaku - zgodnie z założeniami i planami na wskazany rok.
gminny program osłonowy "posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 43/V/2019 Rady Gminy Czerwonak z dnia 17 stycznia 2019 r.
Cel:
Celem niniejszego programu jest ograniczenie zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach lub znajdujących się w trudnej sytuacji. Pomoc udzielana w ramach Programu "Posiłek w szkole i w domu" pozwala zminimalizować problem niedożywienia w Gminie Czerwonak.
Realizacja w 2023 r.:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwonaku w 2023 r. zapewniał pomoc w formie posiłku, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych lub świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności wszystkim osobom jej potrzebującym w szczególności:
dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej,
dzieciom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej lub szkoły ponadgimnazjalnej,
osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej w szczególności osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym.
Dotacja przeznaczona jest na realizację w ramach Programu modułu 1 „Moduł dla dzieci i młodzieży” oraz modułu 2 „Moduł dla osób dorosłych”. Celem dotacji jest zapewnienie posiłku dzieciom, uczniom i młodzieży oraz objęcie pomocą osób dorosłych, zwłaszcza osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych i samotnych.
W 2023 r. łączny koszt programu wyniósł 210.00,00 zł. Dotacja ze strony wojewody wyniosła 120.000,00 zł całości zadania. R
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 227/XXIII/2020 Rady Gminy Czerwonak z dnia 25 czerwca 2020 r.
Cel:
Głównym celem Gminnego Programu Wsparcia Dorosłych Osób z Niepełnosprawnością oraz ich Rodzin w Gminie Czerwonak na lata 2020-2024 jest dążenie do pełniejszego udziału dorosłych osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym oraz zapewnienie im oraz ich rodzinom niezbędnego wsparcia. Głównym założeniem programu jest tworzenie systemu umożliwiającego przywrócenie osób z niepełnosprawnością społeczeństwu, wytworzenie poczucia aktywnego uczestnictwa w życiu rodzinnym i społecznym oraz udzielanie niezbędnego wsparcia członkom ich rodzin.
Realizacja w 2023 r.:
Zgodnie z założeniami Programu, podjęto m.in. następujące działania:
edukacja w zakresie problematyki niepełnosprawności,
wsparcie realizacji usługi transportowej door-to-door dla mieszkańców gminy Czerwonak z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności,
wsparcie aktywności fizycznej,
realizacja rządowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa – edycja 2023 w formie pobytu dziennego dla członków rodzin osób z niepełnosprawnością,
organizacja miejsc spędzania czasu wolnego osób z niepełnosprawnością.
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 343/XXXII/2021 Rady Gminy Czerwonak z dnia 21 marca 2021 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar w Rodzinie w Gminie Czerwonak na lata 2021-2023.
Cel:
Niniejszy dokument ma na celu przede wszystkim zwiększenie dostępności i skuteczności pomocy dla osób uwikłanych w przemoc oraz wypracowanie w mieszkańcach wrażliwości społecznej wobec zjawiska przemocy w rodzinie.
programy Z OBSZARU OCHRONY ZDROWIA
gminny program promocji zdrowia "zdrowa gmina czerwonak" na lata 2021-2025
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 461/XLIII/2021 Rady Gminy Czerwonak z dnia 17 grudnia 2021 r.
Cel:
Głównym celem Gminnego Programu Promocji Zdrowia "Zdrowa Gmina Czerwonak" na lata 2021-2025 jest poprawa zdrowia i związanej z nim jakości życia mieszkańców Gminy Czerwonak oraz zmniejszenie nierówności w zdrowiu.
Realizacja w 2023 r.:
Zgodnie z założeniami Programu, podjęto m.in. następujące działania:
organizacja spotkań, warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych,
organizacja festynu Dzień Zdrowia w Gminie Czerwonak, akcji Biała Sobota, stoisk promujących zdrowy styl życia na imprezach plenerowych,
organizacja zajęć promujących aktywność fizyczną (aqua aerobik, gimnastyka zdrowotna),
organizacja pomocy fizjoterapeutycznej dla mieszkańców gminy,
organizacja, koordynacja i promowanie realizacji badań profilaktycznych m.in. mammograficznych, cytologicznych, słuchu, densytometrycznych.
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Czerwonak na lata 2022-2025
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 508/XLVI/2022 Rady Gminy Czerwonak z dnia 17 marca 2022 r.
Cel:
Dokument obejmuje zadania na rzecz ograniczania stosowania substancji psychoaktywnych, działania profilaktyczne oraz zmierzające do minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych, które są skutkiem nadużywania substancji psychoaktywnych oraz ograniczania zachowań związanych z uzależnieniami behawioralnymi.
Realizacja w 2023 r.:
Zgodnie z założeniami Programu, podjęto m.in. następujące działania:
prowadzenie punktu konsultacyjnego (porady prawne, dot. problematyki uzależnień, grupa wsparcia dla osób z problemem alkoholowym),
prowadzenie w placówkach wsparcia dziennego (świetlicach) w Koziegłowach, Owińskach i Czerwonaku zajęć pozalekcyjnych dla dzieci z rodzin, w których występuje problem alkoholowy, przemoc oraz zagrożenie wykluczeniem społecznym,
zapewnienie wypoczynku z programem socjoterapeutycznym w okresie wakacyjnym poza miejscem zamieszkania dla dzieci z rodzin, w których występuje problem alkoholowy, przemoc oraz zagrożenie wykluczeniem społecznym,
zapewnienie poradnictwa i pomocy psychologicznej osobom dorosłym pozostającym w kryzysie z powodu nadużywania w rodzinie alkoholu, substancji psychoaktywnych lub występowania przemocy,
organizowanie i prowadzenie zajęć, programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży,
edukacja kadr, w tym organizacja szkoleń dla służb zajmujących się profilaktyką uzależnień i przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie w zakresie problematyki uzależnień i przemocy,
organizacja szkolenia dla sprzedawców i właścicieli punktów sprzedaży napojów alkoholowych,
podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu wobec osób uzależnionych od alkoholu,
przeprowadzenie kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych,
opiniowanie wniosków przedsiębiorców ubiegających się o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
programy Z OBSZARU ŁADU PRZESTRZENNEGO
studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy czerwonak
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 173/XXVIII/2000 Rady Gminy Czerwonak z 14 czerwca 2000 r.
Cel:
Niniejszy dokument określa politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego. Ustalenia studium są wiążące przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Realizacja w 2023 r.:
Na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w roku 2023 uchwalono 6 nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
programy Z OBSZARU GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ i komunalnej
Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Czerwonak
w latach 2021-2025
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 337/XXXII/2021 Rady Gminy Czerwonak z dnia 18 marca 2021 r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Czerwonak w latach 2021-2025.
Cel:
Program ma na celu tworzenie warunków, które zapewnią mieszkańcom zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Podejmowane działania pozwalają utrzymać w należytym stanie technicznym zasób mieszkaniowy Gminy Czerwonak, przede wszystkim poprzez realizację planu remontów i modernizacji.
Realizacja w 2023 r.:
Przeprowadzano remonty bieżące lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz prowadzono bieżące administrowanie zasobem oraz politykę czynszową.
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Czerwonak w 2023 roku
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 703/LXVII/2023 Rady Gminy Czerwonak z 22 czerwca 2023 r.
Cel:
Program ma na celu ograniczenie zjawiska bezdomności zwierząt domowych i gospodarskich oraz zapewnienie właściwej opieki bezdomnym zwierzętom domowym i gospodarskim. Zadaniem programu jest także odławianie zwierząt i zawiezienie ich do schroniska oraz ograniczenie niekontrolowanego rozrodu zwierząt i edukację społeczeństwa w zakresie obowiązków spoczywających na właścicielach zwierząt.
Realizacja w 2023 r.:
Działania obejmowały w szczególności finansowanie sterylizacji, kastracji kotów wolno żyjących, dokarmianie kotów wolno żyjących, zapewnienie opieki dla zwierząt bezdomnych i ich sterylizacji/kastracji w Schronisku, zapewnienie miejsca i opieki dla bezdomnych zwierząt gospodarskich w gospodarstwie rolnym, wyłapywanie zwierząt bezdomnych oraz czipowanie psów.
W kwietniu 2023 r. zorganizowana została zbiórka dla zwierząt ze Schroniska w Skałowie. Zebrano następujące rzeczy:
narzuty, ręczniki, koce, prześcieradła i pościele (bez wypełnienia),
jednorazowe podkłady.
programy Z OBSZARU OCHRONY ŚRODOWISKA
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 506/XLVI/2022 Rady Gminy Czerwonak z 17 marca 2022 r.
Cel:
Niniejszy Program, będący podstawowym narzędziem prowadzenia polityki ekologicznej, ma na celu poprawę stanu środowiska oraz zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi. Podejmowane zadania mają zapewnić skuteczne mechanizmy chroniące środowisko przed degradacją.
Realizacja w 2023 r.:
Program realizowany zgodnie z harmonogramem. W ramach programu realizowane są różne działania:
budowa dróg, chodników, ścieżek rowerowych,
wymiana oświetlenia ulicznego,
nasadzenia i konserwacja zieleni, usuwanie inwazyjnych gatunków obcych,
ochrona i monitoring płazów,
monitoring składowiska, monitoring gleb i wód powierzchniowych,
wymiana starego systemu ogrzewania przez mieszkańców,
zakup zbiorników na deszczówkę,
organizowane są festyny o tematyce ekologicznej "Myśleć globalnie, działać lokalnie" oraz wiele innych.
Podstawa prawna:
Uchwała 351/XXXIII/2021 Rady Gminy Czerwonak z dnia 22 kwietnia 2021 r. w sprawie Programu ochrony powietrza w Gminie Czerwonak na lata 2021-2025
Cel:
Celem Programu ochrony powietrza jest pilne wdrożenie działań mających na celu wymierną poprawę jakości powietrza na terenie Gminy Czerwonak na przestrzeni 5 lat (tj. do końca 2025 r.), poprzez podjęcie działań edukacyjno-informacyjno-profilaktycznych oraz intensywnych działań kontrolnych, a także inwestycyjnych związanych z wymianą pieców, instalacją odnawialnych źródeł energii (OZE) i rozbudową dróg rowerowych służących bezemisyjnemu transportowi.
Realizacja w 2023 r.:
Zadania obejmowały:
dotację na wymianę źródeł ciepła,
zakup czujników smogowych na słupach,
aplikację mobilną do śledzenia niskiej emisji w gminie,
spotkania edukacyjne z mieszkańcami,
kontrole pieców.
Podstawa prawna:
Uchwała 333/XXXII/2021 Rady Gminy Czerwonak z dnia 18 marca 2021 r. w sprawie zasad i trybu udzielania i rozliczania przez Gminę Czerwonak dotacji celowych na zadanie ograniczania niskiej emisji na terenie Gminy Czerwonak.
Cel:
Uregulowanie zasad i trybu udzielania i rozliczania przez Gminę Czerwonak dotacji celowych na zadanie ograniczania niskiej emisji na terenie Gminy Czerwonak, w formie refundacji kosztów, na realizację działań z zakresu ochrony środowiska obejmujących trwałą wymianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na inne proekologiczne.
Realizacja w 2023 r.:
Gmina przeznacza środki na realizację tego programu, w 2023 r. dotację otrzymało 21 osób, na łączną kwotę 122.000,00 zł.
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 704/LXVII/2023 Rady Gminy Czerwonak z dnia 22 czerwca 2023 r.
Cel:
Niniejszy dokument wyznacza kierunki i działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Podejmowane działania dotyczą przede wszystkim zadań związanych z transportem, oświetleniem ulicznym, budownictwem publicznym, gospodarką przestrzenną oraz produkcją energii elektrycznej i ciepła.
Realizacja w 2023 r.:
Zrealizowano zadania takie, jak:
Modernizacja oświetlenia – poprawa efektywności i jakości oświetlenia przestrzeni publicznej,
budowa oświetlenia ulicznego energooszczędnych LED,
zakup samochodów o mniejszej ilości spalin, hybryd i elektrycznych,
budowa instalacji fotowolataicznych w budynkach użyteczności publicznej na terenie gminy Czerwonak,
rozbudowa metropolitalnego układu dróg pieszo rowerowych i tras rowerowych w gminie,
budowa farmy fotowoltaicznej o mocy ok 5MW,
budowa instalacji fotowoltaicznych na terenach Stacji Uzdatniania Wody.
strategia rozwoju elektromobilności gminy czerwonak
"nie ma przyszłości bez elektromobilności"
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 242/XXV/2020 Rady Gminy Czerwonak z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie przyjęcia Strategii rozwoju elektromobilności Gminy Czerwonak "Nie ma przyszłości bez elektromobilności".
Cel:
Stworzenie warunków do jej rozwoju poprzez: upowszechnianie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, zachętę do zakupu pojazdów elektrycznych oraz rozwój publicznego transportu elektrycznego wraz z tworzeniem koniecznej infrastruktury technicznej.
Realizacja w 2023 r.:
W ramach realizacji programu zrealizowane zostały:
budowa ścieżek rowerowych,
zakup niskoemisyjnych autobusów przez Transkom,
wymiana lamp oświetleniowych na LED-owe,
rewitalizacja dworców kolejowych i terenów przyległych wzdłuż linii kolejowej nr 356 Poznań – Wągrowiec (Bolechowo, Owińska).
Aktualizacja "Projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Czerwonak"
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 567/LII/2022 Rady Gminy Czerwonak z dnia 22 września 2022 r.
Cel:
Stworzenie warunków do jej rozwoju poprzez: upowszechnianie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, zachętę do zakupu pojazdów elektrycznych, oraz rozwój publicznego transportu elektrycznego wraz z tworzeniem koniecznej infrastruktury technicznej.
Realizacja w 2023 r.:
Realizacja przebiegała zgodnie z planem.
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 347/XLIII/2014 Rady Gminy Czerwonak z dnia 20 lutego 2014 r.
Cel:
Zaplanowanie bezpiecznego dla zdrowia mieszkańców i środowiska naturalnego usunięcia wyrobów zawierających azbest z obszaru gminy w perspektywie czasowej do roku 2032.
Realizacja w 2023 r.:
Program realizowany przez Starostwo Powiatowe, corocznie gmina przeznacza na ten cel określone środki. Rocznie z dotacji korzysta około kilkunastu osób. Łączna kwota dotacji - 8.000,00 zł. Usunięto ponad 50 tys. kg azbestu.
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 527/XLVIII/2022 Rady Gminy Czerwonak z 19 maja 2022 r.
Cel:
Utrzymanie zasobów wód gruntowych oraz poprawy lokalnego mikroklimatu poprzez zwiększenie naturalnej retencji na terenie Gminy Czerwonak.
Realizacja w 2023 r.:
Realizacja programu zgodnie ze środkami przeznaczonymi na ten cel w danym roku - dotacji udzielono na 75 sztuk zbiorników na wodę.
programy Z OBSZARU REWITALIZACJI
lokalny program rewitalizacji dla gminy czerwonak na lata 2016-2023
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 354/XLII/2017 Rady Gminy Czerwonak z dnia 21 września 2017 w sprawie przyjęcia "Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Czerwonak na lata 2016-2023".
Cel:
Celem programu jest realizacja przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców.
Realizacja 2023 r.:
Uchwała NR 679/LXV/2023 Rady Gminy Czerwonak z dnia 20 kwietnia 2023 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie gminy Czerwonak.
Gminny Program Opieki nad Zabytkami na lata 2023-2026 dla Gminy Czerwonak
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 726/LXVIII/2023 Rady Gminy Czerwonak z dnia 24 sierpnia 2023 r. w sprawie Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2023-2026 dla Gminy Czerwonak.
Cel:
Celem programu jest realizacja przedsięwzięć w zakresie ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego oraz zachowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego.
Realizacja 2023 r.:
Podejmowano działania mające na celu zachowanie obiektów zabytkowych stanowiących mienie Gminy (prace remontowe i konserwatorskie).
W 2023 r. zakończone zostały prace renowacyjne figury Jezusa zlokalizowanej w Kicinie. Całość robót wykonana została zgodnie z programem prac zaakceptowanym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu.
Figura Jezusa została oczyszczona z wtórnych nawarstwień, a wszelkie ubytki zabezpieczono. Zastosowane zostały preparaty do zwalczania bakterii, grzybów i glonów, a następnie środki wzmacniające kamień. Kolejnym etapem było wykonanie koniecznych uzupełnień i scalenie kolorystyczne z zachowaniem oryginalnych kolorów.
INNE PROGRAMY