CZYTELNICTWO GMINNE
gminna biblioteka publiczna w czerwonaku wraz z filiami
3 603
Nowe tytuły książek papierowych
75 555
Liczba wypożyczeń książek i audiobooków na zewnątrz
75 271
Liczba tytułów książkowych w 2023 r.
57 495
Łączna liczba odwiedzin
(w tym imprezy kulturalne, zajęcia edukacyjne)
Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2023 r.:
1 151 000 zł
+10,61%
do roku 2022
Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonaku
Czytelnicy aktywnie wypożyczający:
1 188
Filia Owińska
Czytelnicy aktywnie wypożyczający:
1 152
Filia Koziegłowy
Czytelnicy aktywnie wypożyczający:
3 181
Filia Bolechowo
Czytelnicy aktywnie wypożyczający:
258
działalność informacyjna
Biblioteka od 2021 r. posiada dostęp do cyfrowej platformy Academica. Jest to darmowa wypożyczalnia międzybiblioteczna umożliwiająca korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej książek i czasopism naukowych. Academica to największa w Polsce pełnotekstowa baza online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy. Aktualnie udostępnia ponad 3.400.000 tekstów: artykułów, monografii, podręczników i skryptów.
Biblioteka w 2023 brała udział w warsztatach zorganizowanych przez WBPiCAK w bibliotece w Mieścisku – Biblioteka jako opiekunka relacji. Ponadto pracownicy Biblioteki wzięli udział w konferencji „Siła nawyków”, czyli jak zainteresować literaturą dzieci i wspierać w tym rodziców zorganizowanej przez Bibliotekę w Pleszewie. Szukając inspiracji na rozwój bibliotek kadra placówki została zaproszona na konferencję w Gdyni „Infrastruktura bibliotek – inwestycja i co dalej”.
Jednostka niezmiennie bierze udział w projekcie „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących Edycja 2016” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym - Larix im. Henryka Ruszczyca. W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie - na podstawie umowy użyczenia, dwa urządzenie Czytak Plus, które są przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Placówka może wypożyczać Czytaka wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia "Larix" biblioteka otrzymuje corocznie bezpłatnie aktualizowany zbiór cyfrowych książek mówionych.
Ponadto biblioteka prowadzi usługę „Książka na telefon” dla czytelników, którzy ze względu na stan zdrowia, wiek nie mają możliwości wypożyczenia książek osobiście.
Od kilku lat biblioteka bierze udział w akcji dla dzieci w wieku przedszkolnym „Mała Książka Wielki Człowiek” promującej czytelnictwo wśród najmłodszych.
działalność kulturalno-edukacyjna
Cykliczne działania
W 2023 roku cyklicznie odbywały się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, spotkania Klubu Impresja oraz gry planszowe i lekcje biblioteczne. Odwiedziło Bibliotekę łącznie 1.728 dzieci, które razem ze swoimi grupami przedszkolnymi i szkolnymi poznawały księgozbiór i zwyczaje panujące w bibliotece.
Spotkania autorskie
Stacjonarnie odbywały się w bibliotekach spotkania autorskie m.in. z Karoliną Glaser, młodą pisarką mieszkanką naszej gminy, debiutującą literacko, Niną Majewską-Brown, Marcinem Mellerem, Magdaleną Grzebałkowską, Magdaleną Wolińską-Riedi, Sławkiem Gortychem, Justyną Bednarek oraz Jerzym Bralczykiem.
Wystawa ilustracji
W maju Biblioteka zorganizowała wystawę ilustracji „Niech żyje Albert Albertson!”, popularnego bohatera dziecięcych książek.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, mali czytelnicy mieli szanse wziąć udział w rodzinnych warsztatach interaktywnego czytania, prowadzonych przez Wydawnictwo Zakamarki i spotkać się z bohaterką popularnych książek dla dzieci Mamą Mu
Escape Room biblioteczny
Nowością fili w Owińskach był „Escape Room biblioteczny”. Młodzi czytelnicy mieli okazję uczestniczyć w Escape „Noc w Bibliotece” oraz „Święto Dyni”. Jak co roku dla naszych najmłodszych czytelników Biblioteka w Owińskach zorganizowała warsztaty wielkanocne i bożonarodzeniowe.
Tydzień Bibliotek i Letnia Czytelnia w Czerwonaku
W ramach obchodu „Tygodnia Bibliotek” uroczyście otwarto Letnią Czytelnie na osiedlu Przylesie w Czerwonaku. W miejscu tym całą wiosnę i lato odbywały się warsztaty literacko-plastyczne, wymiana książek oraz spotkania młodych ludzi. W tym samym czasie można było poznać świat Rodziny Obrabków, bohaterów książek dla dzieci oraz wziąć udział w warsztatach.
Wystawa artystów Klubu Impresja
Prace artystów Klubu Impresja mogliśmy podziwiać na wystawie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Swoje prace zaprezentowali: Jerzy Bartkowiak, Krystyna Jowsa, Henryk Kijanowski, Alicja Krawiec, Łukasz Makulec, Maria Ruśniak i Stefania Wagner.
Narodowe Czytanie
We wrześniu odbyło się Narodowe Czytanie organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Czytaliśmy ”Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej połączone z obchodami 75-lecia Biblioteki. W tym roku wydarzenie obchodziliśmy w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. Fragmenty utworów czytali m.in Wójt Gminy Czerwonak Pan Marcin Wojtkowiak, Przewodniczący Rady Gminy Czerwonak Wojciech Skrzekut, czytelnicy, członkowie klubu DKK oraz bibliotekarki. Oprawę artystyczno-teatralną w tym wydarzeniu przedstawił Teatr Na Sznurku, działający w GOK Sokół.
Dzień Misia - Konkurs
W 2023 roku z okazji Dnia Misia zorganizowano konkurs plastyczny „Skarpetkowy Miś”. Dzieci przygotowywały prace ze skarpetek, co było bardzo ciekawym doświadczeniem.
Czerwonak Czyta
Przez cały rok prężnie działała czytelnicza grupa na Facebooku „Czerwonak czyta”, która zgromadziła spore grono odbiorców, aktywnie polecających sobie książki i wymieniających się czytelniczymi informacjami. Na stałe strefa czytelnika zagościła również w Biuletynie Informacyjnym Mieszkańców Gminy Czerwonak – gazecie IWW.
Pożegnanie lata
We wrześniu pożegnano lato wspólnym wydarzeniem z Zarządem Osiedla Przylesie.
Planszowe Poniedziałki
W bibliotece w Owińskach działają „Planszowe Poniedziałki” – spotkania dla dzieci w wieku szkolnym. W październiku miłośnicy planszówek z okazji „Święta Dyni” mieli okazję pograć w „straszne” gry planszowe.